יום דמוקרטיה

תלמידי בית הספר מצביעים – עכשיו הזמן שלנו להשפיע

פרוייקט מיוחד לבחירות – "ימי דמוקרטיה בתיכוני ישראל"

מדברים רבות על אדישות בני הנוער והצעירים בישראל, על כך שיותר מ50% מכאלה שמצביעים בפעם הראשונה לא טורחים להגיע בכלל לקלפיות !!

המטרה שהקהל הצעיר יבין שבעוד כמה שנים, שיגיע תורו להצביע בבחירות, זו תהיה ההזדמנות להגיד את מה שהוא רוצה שיישמע בארבע השנים הבאות. בשביל זה צריך להתעניין, ללמוד ולהבין. כי בדמוקרטיה – גם לראש הכי קטן, יש קול גדול.

המדגם הגדול ביותר בישראל של בני נוער. בחירות בבתי ספר יום אחרי יום בהשתתפות כל הרשימות המתמודדות לכנסת.

יום הדמוקרטיה הוא בעצם שיעור אזרחות חוויתי. התלמידים נפגשו עם הפוליטיקאים, שומעים על המצעים השונים של המפלגות, מפנימים את עיקרי האני מאמין שואלים ומתעמתים עם שאלות נוקבות, מתנסים בחווית העמידה מאחורי הפרגוד , בחירת הפתק ושילשלו לתיבה.

הבחירות בכל בתי ספר התלמידים עצמם בפיקוח שלנו ניהלו את הקלפיות (חברי ועדות קליפי, משקיפים וכו´).

הפרויקט סוקר בהרחבה ע"י כל כלי התקשורת. כתבה במוסף ידיעות, כתבה בעיתון הארץ,yent ,אייטמים שונים בגל"צ, כתבה יומית בחדשות הוט ( ע"י צוות ערוץ 1 – יש 5 כתבות מוכנות על הפרויקט ) הופעה בתוכנית פוליטיקה בערוץ 1 ,כתבה באולפן שישי בערוץ 2 ועוד עשרות אייטמים באינטרנט ועיתונות המקומית.

כל יום דמוקרטיה כוסה ע"י צוות מטעמנו ואנו מחזיקים בחומר צילומי רב על הפרויקט.

 ״יום דמוקרטיה״ בבית הספר ייתן לתלמידי הדור הבא להרגיש איך לממש את הזכות הדמוקרטית להביע את עמדתם הפוליטית כחלק מזכותם האזרחית בחברה דמוקרטית. יום זה יהווה את שיאו של התהליך הלימודי לדמוקרטיה אשר משלב בתוכו הקניית ערכים לדמוקרטיה, אזרחות ואקטואליה. כמו כן מחנך לשיתוף פעולה ולסובלנות וכל זאת תוך

שמירה על תרבות הדיון וכבוד לזולת. הכנת יום הדמוקרטיה יעשה בשילוב מועצת התלמידים, מחנכי הכיתות, הנהלת בית הספר בהכוונת נציגי ההפקה כשבועיים לפני יום הדמוקרטיה בביה״ס.

מהלך יום הדמוקרטיה – יום הבחירות הבית ספרי
9:00 פתיחת יום הדמוקרטיה – מפגש עם המחנכים בכיתות. מערך שיעור זה יועבר למחנכים שבו יסבירו לתלמידים את התהליך הדמוקרטי, ערכי הדמוקרטיה, מהות הבחירות, כללי התנהגות וכמו כן יציגו את סדר היום לתלמידים.
10:00 תעמולת בחירות בבית הספר בה התלמידים לוקחים חלק פעיל (הכנת שלטים, חלוקת סטיקרים, פליירים ועוד). פעילים פוליטיים / צעירי כל קשת המפלגות יעמדו בחצר בית הספר וייצרו מעגלי שיח אקטואליים.
11:00 פאנל המפלגות – זהו שיא יום הדמוקרטיה בו אנו נדאג להביא את ראשי / נציגי המפלגות השונות / חברי כנסת / פעילים פוליטיים מהמפלגות השונות שמתמודדים בבחירות הקרובות ויופיעו בזה אחר זה בנאום בחירות “הייד פארק פוליטי” בו יציגו את מצע מפלגתם מול התלמידים בניסיון לשכנעם להצביע למפלגה אותה הם מייצגים, תוך כללי התנהגות ברורים ובהנחייה מקצועית.
12:30 קלפי בחירות – התלמידים יתנסו לראשונה בעמידה מאחורי הפרגוד ובהצבעה.
יוצבו 3-4 קלפיות בבית הספר עם פתקי המפלגות השונות כל שכבה תממש את זכותה הדמוקרטית בקלפי שכבתי המנוהל על ידי ההפקה ומועצת התלמידים.
14:00 תוצאות האמת – ספירת הקולות תתבצע על ידי ההפקה והנהלת ביה״ס. סיכום חגיגי של יום זה יהיה בהכרזת התוצאות אשר תעשה באופן מסודר ותצטרף לסטטיסטיקת הבוחרים הצעירים של שאר בתי הספר המשתתפים בפרוייקט.

ההפקה כוללת:
פגישות מקדימות, ניהול הבחירות הצבת קלפיות ופרגודים, ספירת הקולות, רישומים, פתקי הצבעה ומעטפות מערכת הגברה, הנחייה מקצועית, תיאום וזימון נציגי המפלגות השונות. האירוע מיועד לשכבות י׳-יב׳ בתיאום עם בית הספר.

 

Mynet – תלמידי הרצליה קבעו, העבודה מנצחת

Mynet – תלמידי הרצליה קבעו, העבודה מנצחת

הארץ – ליברמן ניצח בתיכונים

הארץ – ליברמן ניצח בתיכונים

הארץ –  תרגיל בדמוקרטיה

הארץ – תרגיל בדמוקרטיה

וואלה!בחירות – תרגיל בדמוקרטיה

וואלה!בחירות – תרגיל בדמוקרטיה